Merhaba değerli okurlarımız, mezun olmuş, özel sektörün tozunu yutmuş kişi olarak programcılık okuyan kardeşlerime naçizane tavsiyelerimi kaleme almak istedim. Öncelikle bu yazım bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olduğunda bu dalda çalışmak isteyen, kendini geliştiren bilgisayar programcılığı okuyan kardeşlerime yöneliktir.Üniversite olsun okuyup bitirelim tarzında, sadece derslere girip çıkarak, kendini geliştirmeyenlere yönelik bir yazı değildir.Üniversite olsun mantığında bu bölüme girmiş kişiler merak etmeyiniz er yada geç kpss olsun, başka bir alanda olsun iş yaşamında er yada geç kendinizi iş dünyasında bulursunuz.

1498520

Gelelim hedefi kendini geliştirmek, iyi bir programcı olmak isteyen adaylara.Öncelikle alanınızı belirleyiniz.Yalnız bu uzmanlaşacağınız alanı belirleme mevzusu kolay değildir.Şöyle desem yalan olmaz 1. Sınıfta bilgisayara dair ne yapacağımı hiçbir şekilde bilmiyordum.Hatta bu bölüme girerken en kötü ihtimal bir teknik servis dükkanı açarım hayatıma bakarım düşüncesiyle girmiştim.Şimdi bile sağlık hariç diğer bölümlerden daha iyi bir bölümdür.Bölümümü övdüğümden dolayı değil tamamen objektif değerlendirmeler sonucu bu cümleyi kullanıyorum.Konuyu fazla dağıtmadan gelelim uzmanlaşma mevzusuna: İlk yılınızda önünüzü tam olarak göremeyebilirsiniz, bilgisayar programcılığının ilk yılında doğru dürüst bölüm dersleri görmezsiniz, görsenizde çok azdır.Başka bölümden geldiyseniz bu bölüme ilk yılınızda çok zor gelebilir, yapamayacağınızı düşünebilirsiniz.Şahsen ben galiba olmayacak diye açıktan adalet bölümünü yazmıştım.Hayatımın dönüm noktası olan, bana bu bölümü sevdiren veri tabanı dersi olmuştur.Şöyle ki hocamız veritabanını neden sonuç ilişkisi içerisinde anlatıyordu, her ders sorardı neden diye.Bende ders çalışırken neden diye kendime sormaya başladım, zaman geçtikçe veri tabanını çok iyi kavradım artık dersler daha kolay gelmeye başlamıştı.Sizlere tavsiyem kesinlikle ve kesinlikle ezberden uzak durun.Ezber yapabileceğiniz en son bölüm bilgisayar programcılığıdır.Derslerin mantığına odaklanın, bölümün ne kadar kolay ve zevkli olduğunu göreceksiniz.Ne yazikki Türkiye şartlarında ezberci bir sistem var ve bizler ezber yapmaya ilk okuldan itibaren alışıyoruz.Dikkat edin internet ortamındaki çoğu eğitim videosu altında ezbere yapar geçer, tam olarak ne yaptığını kendisi bile bilmez.Zor değil şöyle en basitinden photoshop eğitim videolarına bir Türkçe birde İngilizce versiyonlarına bakınız farkı daha iyi göreceksiniz.

Bu bağlamda konuyu dağıtmanın lüzümü yok odak noktamız hangi alanda uzmanlaşacağımız.Bu sorunun cevabını 2. Sınıf 2. Dönemde çok iyi anlarsınız. Örnek vermek gerekirse; veritabanınız çok mu iyi, web sayfaları kodlamaktan zevkmi alıyorsunuz? O zaman sizden güzel bir web devoloper olabilir. Sunucu sistemlerini, ağı çokmu seviyorsunuz? O zamanda güzel bir sistem uzmanı olur sizden. Yada arayüz geliştirmeyi, kullanıcı deneyimini çokmu önemsiyorsunuz? O zaman güzel bir arayüz geliştiricisi olur sizden. Veya görsel tasarımınız çokmu iyi? Tasarım sizin hayatınızda ayrılmaz bir bütünmü? O zaman iyi bir tasarımcı olabilirsiniz.Hangi alanda uzmanlaşmalıyım? Sorusunu kendinize sorarak en çok sevdiğiniz, en iyi yapabildiğiniz alanı bulacağınızdan adım gibi eminim.

Gelelim kendimizi geliştirme mevzusuna.Evet gençler sektör öyle rekabetli, öylesine çok mezun var ki mezun olduğunuzda işşizlikle boğuşmak istemiyorsanız kendinizi geliştirmek, diğer mezunlardan farkınız olmak zorunda.Sevgili gençler hiçbir patron sizin hangi okulu okuduğunuza, ne kadar ortalamayla bitirdiğinize bakmıyor, tek önemli olan sizin neler yapabildiğiniz, ne kadar tecrübeli olduğunuzdur.Peki biz mezun olmadan, bir işte çalışmadan nasıl tecrübe kazanıcaz?İşte kilit noktamız bu, masaüstü ve web yazılım, tasarım tarafıyla ilgilenenler için söylüyorum; kendi kendinize projeler geliştirin, çok basitte olsa web uygulamaları, masaüstü uygulamalar geliştirin.Ne yapabiliriz? Biraz beyin fırtınası yapın, geliştirebileceğiniz onlarca proje olacaktır.Biz yeni mezun iki arkadaş seo konusunda kendimizi geliştirmek için onesci.net’i kurduk.İş görüşmelerinde gururla belirtiyoruz, cvmize güzelce ekledik.Tabikide onesci’nin tek kuruluş amacı bu değil.Yaptığını projeleri güzel bir şekilde cv’nize ekleyiniz.Sizlere etkili cv hazırlama yöntemlerini söylemek isterdim ama yazı çok uzayacak daha söyleyeceklerimi bitiremedim. Gelelim sistem uzmanlığı yönünde kendini geliştirenlere sizler cisconun sertifikalarını almalısınız.Bu sertifikalar hem sizi iş dünyasına hazırlar hemde muazzam derecede tecrübe kazandırır. Çünkü cisconun similasyonlarında neredeyse her durumu simüle edersiniz.Ayrıca hocalarınızın peşini bırakmayın, gidin proje isteyin eminim hiçbir hoca öğrenmeye hevesli, kendini geliştirmek isteyen öğrencisini kırmaz.Hatta gerekirse okuduğunuz şehirdeki iş yerlerini gezin, programa, web sitesine ihtiyaçları varmı öğrenin eminim çıkar.Belki 1 ay belki 3 ayda yazılımı geliştirirsiniz ama size katdığı tecrübeyi parayla satın alamazsınız.Ayrıca belirtmeliyimki yemeksepeti.com , nokta.com gibi şirketlerin kurucuları bilgisayarcı değil, girişimcilerden oluşuyor, gençler korkmayın biraz atılgan olun kafanızda bir projeniz varsa hayata geçirmenin yollarını arayın, tutup tutmamasının hiçbir önemi yok önemli olan size katacağı tecrübe.

Evet gençler imkanlarınızı sonuna kadar zorlayın ve kesinlikle unutmayın kendinizi en iyi geliştirebileceğiniz yıllar üniversite yılları, öğrenci olduğunuz zamanlardır.Mezun olduğunuzdada kendinizi geliştirebilirsiniz ama öğrencilik zamanınızdaki kadar bol zamanınız olmaz.Bu yüzden öğrencilik zamanınızın kıymetini bilin ve bir yandanda kendinizi iş dünyasına hazırlamayı unutmayın.Hatta kariyer.net yenibiris gibi sitelere girerek mezun olduğunuzda çalışmak istediğiniz pozisyonlar hangi şartları istiyor bir göz atın.Kesinlikle hiçbir programlama dili, hiçbir web servisi gözünüzü korkutmasın belli bir zaman sonra kullana kullana, yaza yaza kodları gözü kapalı yazar hale geliyorsunuz.