Merhaba arkadaşlar bu yazımızda dersten çok bu konu hakkında konuşacağım. Bildiğiniz üzere 29 Temmuz’da Windows 10 çıkıyor. Ardından da Windows 10 Mobile çıkacak.

Yakın zamanda gerçekleşen Build 2015 konferansında Windows 10 için şu sözler söylendi

  • Tek Windows
  • Tek Dev Center
  • Tek Mağaza
  • Tek Kod

Yani Windows 8.1’de ki gibi Windows, WindowsPhone ve Shared kısımlar olmayacak. Bunların üçü birleşimi olacak

Ama nasıl olacak. Telefon farklı Tabletler farklı boyutlar. İşte burada VisualStateManager devreye giriyor. Mesela tabletlerde görünmesini istediğiniz ama telefonlarda görünmek istemediniz nesneler var. Bunu VisualStateManager kullanarak yönetebilirsiniz.

Şimdi bunun yararını bir bakalım. Az kod yazacağız ama kullanıcı tarafında nasıl bir yarar görecek. İşte burada Continuum devreye giriyor. Biliyorsunuz yakın zamanda Joe Belfiore bir video yayınladı. O videoda telefonumuzu bir HDMI kabloyla monitör/televizyon, ya da kablosuz olarak akıllı TV bağladığımız da tıpkı bilgisayar gibi kullanabileceğiz. Yani geliştirilen Evrensel uygulamalar geniş ekranda da çalışma olanağı veriyor. Kötü haber ise yeni cihazlara gelecek (Hiç hoş olmadı)

Videosunu buradan ulaşabilirsiniz

İngilizcesi iyi olan varsa buradan Windows 10 Uygulamalar hakkında bilgiler alabilir. İnşAllah Windows 10 ile Windows 8.1 Evrensel uygulama hakkında biraz bilgi almış oldunuz

Sonraki yazımızda görüşmek üzere…

Facebook'dan yorumla