amor

Action Bar, uygulamamızın en üst yada en altında yer alan içinde action itemlerin (Search,add,share vs.), activity başlığının, activity iconunun yer aldığı bir View’dır. Android 3.0 (Honeycomb) sürümü ve sonrası için kullanımı yaygındır. Biz konu içeriğini Android 3.0 sürümü ve üstü için anlattık. Android 3.0 altındaki sürümlerde kullanmak isteyenler Android Support Library projelerine dahil etmeleri gerekir ayrıntı için  Setting Up the Action Bar konusuna   bakabilirsiniz.

Şimdi örneğimiz için projemizi oluşturalım.Adını ActionBarOrnek yaptım.  res > menu >yolunu takip ornek_menu.xml ‘i oluşturalım.Aşağıdaki gibi düzenleyelim.

Ornek_menu.xml

amor

android:showAsAction =>Kullanacagımız action elemanın görünebilirlik durumu ile ilgilidir. Kullanılan action elemanının görünebilirlik durumunu tanımla. Bu durum için tanımlanabilecek durumlar şunlardır:

android:showAsAction=”always” =>her zaman action bar da gösterilir.

android:showAsAction=”never”  =>action bar da ikon göstermez

android:showAsAction=”ifroom”  =>yeterli alan varsa ikon gösterir

android:showAsAction=”withText”=> ikon ile birlikte text’i de gösterir

Şimdi kodlara geçelim.Öncelikle MyActivity.java ‘yı aşağıdaki gibi düzenliyoruz.Gerekli açıklamaları yorum satırlarnda belirtmeye çalıştık.

amor

amor

Çalıştırabiliriz.Çalıştırmadan önce actionBar.setDisplayShowTitleEnabled(true); olarak değiştirdim.

amor

                           amor

Gördüğünüz gibi hangisini tıklıyorsak ona göre ekranda eklediğimiz metinler çıkıyor. Şimdi bir alt seviyedeki activity’lere nasıl geçeceğiz buna bakalım. Yani alt seviyedeki aktiviteler için yukarı düğmesi ekleyeceğiz.Bunun için Android 4.1 (API level 16) ve üzeri için manifest dosyasında Activity’ye ebeveyn olan Activity’yi basitçe tanımlamalı ve o alttaki Activity’de Action Bar için “yukarı” düğmesinin etkin olmasını sağlamalıyız.

amor

Devamında getActionBar().setDisplayHomeAsUpEnabled(true); diyerek uygulama simgemizin yukarı düğmesi gibi çalışmasını sağlayabiliriz.

amor

Şimdi uygulamamızı çalıştıralım. Tıkladığımızda aşağıdaki ikinci ekran görüntüsü gelecektir.

amor

ActionBar’ı biçimlendirme konusuna daha sonra değineceğiz. Kolay gelsin.

Kaynak kodlar: ActionBarOrnek