Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda sizlere çok temel bir bilgi olan Android uygulamalarını oluşturmak için kullandığımız bileşenlerden (components) bahsedeceğim.

Uygulama bileşenleri bir Android uygulamasının yapısını oluşturmaktadır. Bir Android uygulamasında aşağıdaki 4 ana bileşen kullanılmaktadır. Bunlar;

Aktiviteler (Activities) : Aktivite, bir kullanıcı arayüzüne sahip tek bir ekranı ifade eder. Bir uygulamada birden fazla aktivite bulunabilir ancak bir tanesi ana aktivite olmak kaydıyla. Örnek vermek gerekirse bir e-mail uygulamasında bulunan aktivitelerden biri yeni gelen maillerin listesini gösterirken, bir diğer aktivite yeni bir mail oluşturmayı ve bir diğeri ise mailleri okumak için için oluşturulan aktiviteler olabilir. Başka bir deyişle aktiviteler, kullanıcının işlemler gerçekleştirdiği pencerelerdir. Bu pencerelerde butonlar, text alanları, etiketler vs. gibi elemanlar yer alır. Bu elemanları belirtmek için her aktivite için ayrı bir .xml dosyası oluşturulur.

Her aktivite kalıtım yoluyla Activity sınıfının alt sınıfı olarak aşağıdaki gibi implement edilir.

 

public class MainActivity extends Activity {

}

 

Servisler (Services) :  Servisler, arkaplanda uzun süreli işleri (long-running operations) gerçekleştirmek için çalışan bileşenlerdir. Örnek olarak, kullanıcı farklı bir uygulama kullanırken, bir servis arkaplan müzik oynatabilir. Servisler için bir kullanıcı arayüzü (UI) bulunmamaktadır.

Her servis kalıtım yoluyla Service sınıfının alt sınıfı olarak aşağıdaki gibi implement edilir.

 

public class MyService extends Service {

}

 

Mesaj Alıcıları (Broadcast Receivers) : Broadcast Receivers sistemden ya da diğer uygulamalardan gelen mesajlar üzerine çalışan bir bileşendir. Örneğin, diğer uygulamalardan bazı veriler cihaza indirilir ve Broadcast Receivers sayesinde bunların kullanılabileceği mesajı yayınlanır. Broadcast Receivers bir kullanıcı arayüzü kullanmaz, ancak bir mesajı kullanıcıya bildirmek için durum çubuğunda bir bildirim oluşturur.

Her Broadcast Receiver kalıtım yoluyla BroadcastReceiver sınıfının alt sınıfı olarak aşağıdaki gibi implement edilir ve her mesaj bir Intent nesnesi olarak yayınlanır.

 

public class MyReceiver  extends  BroadcastReceiver {

}

 

İçerik Sağlayıcılar (Contents Providers) : Bir sağlayıcı, bir uygulamadan diğerine istenen veriyi sağlar. Yani bir uygulamaya ait verileri yönetir. Veriler cihazın dosya sisteminde, veritabanında ya da başka yerlerde saklanabilir. Uygulamalar, içerik sağlayıcı aracılığıyla yetkileri dahilinde, bu verileri sorgulayabilir ve bunlar üzerinde işlem yapabilir.

Her içerik sağlayıcı kalıtım yoluyla ContentProvider sınıfının alt sınıfı olarak aşağıdaki gibi implement edilir.

 

public class MyContentProvider extends  ContentProvider {

}

 

Diğer Bileşenler (Additional Components)

Fragments : Bunlar Aktiviteler gibi kullanıcı için bir arayüz oluştururlar. Aktivitelere göre daha performanslı ve daha kullanışlı bir yapıya sahiptir.

Views : Kullanıcı arayüzünde bulunan buton, liste formu vs. gibi elemanların çizildiği bir yapıdır.

Layouts : View’lerin görünümleri ve ekran formatlarını kontrol edildiği bir yapıdır.

Intents : Bununla sayfalar arası geçiş ve veri alışveriş sağlanmaktadır.

Resources : Dış elemanların bulunduğu bir yapıdır. Örneğin, yazılar, sabitler ve çizilebilir resimler.

Manifest : Uygulama için konfigürasyon dosyalarının bulunduğu yapıdır.

Facebook'dan yorumla