Merhaba arkadaşlar elimde olmayan sebeplerden dolayı derslere başlamamız biraz gecikti  ama bu haftadan itibaren ışık hızında ilerleyeceğiz.Öncelikle c programlamanın tarihinden,algoritma nedir ,compiler(derleyici ) nedir,neden C programlama gibi temel şeylerden başlayıp derslerimize son gaz devam edeceğiz.

 

dmrjobsposter

 

C Programlama dilinin tarihi

C dili, ilk kez Dennis Ritchie tarafından UNIX işletim sistemi çalıştıran   bir DEC PDP-11 üzerinde geliştirilmiş ve uygulanmıştır.C, Martin Richards tarafından geliştirilen BCPL adlı bir dilin gelişim sürecinin sonucudur.BCPL ,Ken Thompson tarafından geliştirilen B dilini etkilemiştir ,B dili de 1970’li yıllarda C’nin geliştirilmesine önayak olmuştur ve 1972 yılında Dennis Ritchie tarafından Bell Labaraturvarında Unix işletim sistemi ile kullanılmak için tasarlanmıştır.C’nin geliştirilmesi birçok kişi tarafından bilgisayar dillerinin modern çağının başlangıcı olarak kabul edilir.C dilinin hayatımızdaki yerini ,önemini yukarıdaki resimden anlayabilirsiniz.

 

Algoritma Nedir ?

Algoritma bir problemin çözümünde izlenecek yol anlamına gelir ve problemin çözümünün adımlar halinde yazılmasıyla oluşur.NOT: Algorıtma bir programlama dili değildir.  (Programlama dillerine yol gösteren bir yöntem dizisidir).Bu bölümde algoritmayı detaylı işlemeyeceğiz ,sadece bazı önemli noktalara değinip geçeceğiz.Eğer iyi bir programcı olmak istiyorsanız mutlaka algoritmayı en iyi şekilde öğrenin .Türkçe olarak size önerebileceğim kaynak:Dr.Fırat ÇÖLKESEN  Veri yapıları ve algoritmalar .

 

örneğin:İki sayının toplamını  algoritmik olarak ifade edelim…

  1. Başla
  2. Birinci sayıyı oku
  3. İkinci sayıy oku
  4. İki sayıyı topla
  5. Dur

AKIŞ ŞEMALARI

Herhangibir sorunun çözümü için izlenmesi gerekli olan aritmetik ve mantıksal adımların söz veya yazı ile anlatıldığı algoritmanın ,görsel olarak simge yada sembollerle ifade edilmiş şekline akış şemaları(flowchart) adı verilir.

Akış şemaları algoritmadan farkı, adımların simgeler şeklinde kutular içinde yazılmış olması ve adımlar arası ilişkilerin ve yönünün oklar aracılığı ile gösterilmesidir.

 

 

 

i_620_0

 

 

Örnek:Klavyeden girilen 3 sayının en büyüğünü bulan programın akış şeması

toplama-algoritma

 

Compiler(derleyici nedir)

Programcılıkta, bir programlama dilinde yazılmış olan kaynak kodunu başka bir dile (genellikle makine koduna) çeviren yazılım. Derleyiciye bunu yaptırmaktaki amaç genellikle çalışabilir bir yazılım elde etmektir. Kullanıcıların programları kullanırken kolaylık sağlamak amaçlı geliştirilmiştir…Diğer C derslerimizde biz Developer C++(dev C++) derleyicisini kullanacağız,isterseniz Borland Turbo C,visual Stdudio gibi derleyicileride kullanabilirsiniz

Downlaod Dev C++: http://www.bloodshed.net/dev/devcpp.html

 

Neden C Programlama?

 

  • C, güçlü ve esnek bir dildir. C ile işletim sistemi veya derleyici yazabilir, kelime işlemciler oluşturabilir veya grafik çizebilirsiniz.
  • C taşınabilir bir dildir(windows’ta yazdığınız bir kodu Linux,OS x gibi işletim sistemlerindede derleyip çalıştırabilirsiniz. )
  • C gelişimini tamamlamış standardı olan bir dildir.
  • C yapısal bir dildir.(Fonksiyon denen alt programlardan oluşmuştur)
  • C++,C# ,java,javaScript,PHP gibi diller C ‘den esinenmiştir .C’yi ögrenmek size iyi bir programlama bilgisi kazandıracaktır ve diğer dilleri anlamanız daha kolay olacaktır