Merhaba arkadaşlar ben Murat Şahin Kılıç, Tuzla Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Anadolu 12 D Sınıfı Veritabanı bölümüyüm bu sene bizde Unity’e geçiş yapıyoruz bu yüzden ben de size haftada 1 kez kendi çabalarımla öğrendiğim ve öğretmenin öğrettiği bilgileri aktaracağım şuan Unity’e geçiş yapmadık daha modelleme için “Blender” öğrenimindeyiz öğrenmenizi tavsiye ederim “Blender” çok kullanışlı ve küçük boyutlu güzel bir modelleme programı. Neyse arkadaşlar öncelikle ben size ne öğreteceğim derseniz ben size Unity’de C# ile oyun kodları nasıl yazılır onu öğreteceğim. Tabi bende yeni başlıyorum ileri düzeyde C# ve düşük düzeyde JavaScript biliyorum tabi Unity ne kadar C# desteği sağlasada aslında yazılan kodların bir çoğu Js tarzı. Şunu da belirtmek isterim ki C# ile JavaScript hemen hemen aynı pek bir fark yok aralarında bu yüzden  aralarında geçiş yapmak çok kolay olacaktır. Ben size kodları C# üzerinden göstereceğim ek olarak studio olarak ise Unity’nin kendi sunduğu MonoDevelop değil Microsoft’un sunduğu Visual Studio üzerinden göstereceğim çünkü el alışkanlıklarım vs. Tamamiyle ona bağlı. Bu arada  arkadaşlar biz sürekli basit küp veya küpten yapılı adamlar v.s üzerinden çalışacağız yani elinizdeki donanımın mükemmel olmasına hiç gerek yok benim donanımım da pek iyi değil. (AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ 1.80 GHz İşlemci,1,50 GB Ram, Ati Radeon Xpress 200 Series 400 Mhz DAC 60Hz 1280×1024 543 mb ekran kartı). Tabi modelleme yapmak istiyorsanız biraz daha kaliteli bir donanıma sahip olmanız gerekiyor. Neyse arkadaşlar kod ağırlıklı gideceğimiz için donanımımız o kadar da önemli değil. Ben öncelikle Unity tanıtımı falan yapayım demeyeceğim zaten onları kendiniz çözersiniz basit şeyler. Ben size direk kod nasıl yazılır onu göstermek istiyorum. Öncelikle Unity içine girin boş bir proje oluşturun daha sonra altta menu varya “Assest”e girin oraya bir klasör oluşturun “Kodlarım” adı olabilir tabi genelde “Scripts” diye yazılır da ben biraz Türkçe kullanımı taraftarıyım. Daha sonra klasör içine girin sağ tık> yeni script>C# script daha sonra şunu söylemeden geçmeyeyim eğer MonoDevelop kullanmaya devam etmek istiyorsanız bu sizin için geçerli değil.
Visual Studio Kullanmak İsteyenler İçin => Unity içerisinde Edit >Preferences>External Tools>External Script Editör seçimini Visual Studio Yapın.

Şimdi arkadaşlar kodlamaya geçelim bu script’i oluşturduğunuz da size şöyle bir ekran geliyor.(Bu arada bütün kodlarımı resim olarak atacağım ki elle yazın yoksa kopyala yapıştır pek bir şey anlayamayabilirsiniz J )

İlk olarak şunu öğretmek istiyorum Unity içerisinde kolaylık olsun değiştireyim diyorsanız.

Ekran Alıntısı

Şu şekilde bir değişken atıyorsunuz daha sonra bu değişkeni Unity içerisinden bir nesneye aktardığınızda değiştirebiliyorsunuz.

 

 

2

Bu gösterdiğim alanda ise alanda ise bu kodu aktardığımız nesnelerin başlangıçta olacak olaylarını görüyorsunuz. Üstte tanımladığımız Transform ne işe yarar diye sorarsanız. Bize kolaylık olması açısından yoksa biz kodlarımızı “transform.positinon… “ şeklinde de yazabilirdik benim önerim bu şekilde bende daha yeni başladığım için benim işime geldi sizinde bu şekilde öğrenmenizi tavsiye ederim. “Position” zaten anlamışsınızdır bulunduğu konum üstüne birde başlangıç metodu içinde yazdığımızda başlangıçtaki konumu oluyor. “Vector3” demek arkadaşlar bildiğimiz 3 boyutlu uzayda hareket alanı sağlamak demek buradaki 3 bu anlama geliyor diyebiliriz yani yazdığımız koordinatlar “X,Y,Z” olarak geçiyor. Bugünlük bu kadar arkadaşlar kısa bir giriş yaptık. Daha sonra harekete geçeceğiz.

Facebook'dan yorumla