Merhaba arkadaşlar.

Web teknolojilerinin yanında bildiğiniz üzere mobil teknolojilerinde de ciddi geliştirmeler bulunmakta.Ancak sorunlardan bir diğeri de bu mobil uygulamalar ile herhangi bir platform ile entegre çalışmasını sağlamak, veri alıp göndermesini sağlamak meselesi.

Günümüzde birçok programlamacı bu işi ( farklı platformları birbiriyle haberleştirmek için en geçerli yöntemlerden biri olan ) WebServis (SOAP) yöntemi ile çözmekte.Bu işin en güzel tarafı öncelikle her programlama dili tarafından kabul edilen XML formatında data transferi yaptığımız için dil yada veritabanına bağlı kalmadan farklı platformlar ile haberleşebiliyoruz. Bende bu sebeple geliştirmiş olduğum yazılımlarda WebServis kullanıyordum. Taaki JSON u keşfedene kadar. JSON u keşfedip bunu tercih etmemdeki en büyük sebeplerden biri de şüphesiz ki JSON verisinin XML den daha az yer tutuyor olması. Buda bize platformlar arasında haberleşirken daha az data kullanmamızı sağlıyor. Özellikle mobil uygulamalarda ne kadar az data kullanırsak o kadar iyi olacağını düşünürsek şüphesiz ki JSON tercihlerimin başta yer almasını sağlamakta. Bunun yanında kolay encode ve decode edilebilmesi de cabası tabiiki.

JSON Nedir sorusunu burada anlatmam çok doğru olmayacak çünkü anlatmak istediğim konunun özünden sapmış olacağım o sebeple BURADAKİ linke tıklayarak JSON hakkında bilgi alabilirsiniz.

Gelelim Konumuza.

Şu şekilde bir kurgu yapın. Entegre olmak istediğimiz URL ye bazı veriler post ediyoruz. Bu URL den de size geriye JSON veri dönüyor.( Ama bu veri HTML içinde değil. Direk JSON geliyor.) Siz bu veriyi alıp php de json_decode diyorsunuz ve elinizde bir array oluyor. Yapacağımız şey aslında bu kadar basit.

Şu an bu JSON Kullanan Servis ( Rest API ) ile bir uygulama geliştirmekteyim. Uygulama bir turizm firmasının mobil üzerinden satış yapmasını sağlayan bir uygulama. Arka tarafında sistemin bu datayı alıp mobile verme, mobilden gelen datayı paket programa işleme uygulamaları var. Proje tamamlanınca burada kaynak kodlarıyla beraber açıklamalı anlatacağım.