aktifedildi

Geçenlerde yine bir aktivasyon maili alıp resimleri göstere bastığımda kafamda bir ampül yandı. Normal link ile hesap aktivasyonu dışında bundan daha hızlı ve alternatif bir yöntem daha uygulanabileceğini düşündüm.

Kullanıcı üyeliğini tamamladıktan sonra aktivasyon mailini açmasıyla herhangi bir linke tıklamadan hesabı aktif edilmiş olacak.

Olayı da basit; Bir aktivasyon linki yerine ya da aktivasyon linkine alternatif olarak mail içerisine aktivasyon linkini resim olarak eklemek. Daha doğrusu bu resim için özel bir dosya hazırlayıp PHP ile hesabı aktif ettikten sonra bu dosyada “Hesabınız aktif edildi” resmini göstermek.

PHP dosyasında resim göstermek

Bir PHP dosyasını resim gibi ya da istediğiniz bir dosya türü gibi göstermek headerlar aracılığıyla oluyor. Eğer headera göstermek istediğimiz resmin formatını tanımlarsak PHP dosyası çağrıldığında resim olarak gösterilmesini sağlayabiliriz.

Bu işlem PHP’de adı üstünde “header” fonksiyonu ile yapılıyor. Örnek olarak yazıdaki “Hesabınız aktif edildi” resmini alıp şu kodu deneyebilirsiniz;

Bu sayfaya girdiğinizde ya da bu sayfayı bir HTML sayfada
şeklinde çağırmak istediğinizde “aktifedildi.png” resmini görürsünüz.

Eğer sizin kullanacağınız resim jpeg ya da başka bir formatta ise ilk satırdaki “image/png” kısmını düzenlemeyi unutmayın.

PHP ile resim gösterip başka işlemler yapmak

Yukarıdaki örnekte sadece bir PHP dosyasını çağrıldığında resim gibi gösterilmesini sağladık. Şimdi gelelim kullanıcılar bu resmi görürken arkada işlemler gerçekleştirmeye. Aslında bu nokta da gayet basit, sadece yukarıdaki header kodlarından önce yapmak istediklerimizi yapacağız.

Mail aktivasyon kısmı için farekttiğiniz gibi dışarıdan bir “kod” değeri aldık. Bu kısım sizin tercihinize göre değişebilir. Fakat işin bir püf noktası da burası. Yani linklere yazdığımız aktivasyon kodunu bu şekilde dosyamıza iletiyoruz.

Şimdi aktivasyon mailine bir link eklemek yerine aşağıdaki gibi resmi eklediğinizde;

Kullanıcı maili açtığında “Hesabınız aktif edildi” resmi ile karşılaşacak siz ise resim gösteren sayfayı çağırırken eklediğiniz kod ile bu kişinin hesabını aktif edeceksiniz.

Bu ufak alternatif ile kullanıcılarınıza farklı bir deneyim yaşatabilirsiniz.

Ayrıca whos.amung.us ya da StatCounter gibi sadece grafik ile çalışan hit sayan servislerde buna benzer bir yöntem ile bu işlemleri gerçekleştirmektedir. Yani yine bu yöntem ile kendi özel resimli sayaçlarınızı da yapabilirsiniz.

Bi sonraki dersimizde görüşmek üzere hoşçakalın.