Zordur bir developer olmak, günü çok hareketsizdir. Sadece kahve almak için yerinden kalkar. Peki bir developer gün içinde neler yapar?

1. 09.30 – 10.00 (Güne Başlangıç Evresi)

1

Normalde işe başlama saati 09.00’dur ama developer 09.30’dan önce kart okutmaz! Prensipleri vardır. Gelir kahvaltısını yapar. 09.30 – 10.00 kahvaltı saatidir developer’ın!

2. 10.00 – 10.30 (Yılmaz Özdil + Kahve + Sigara Evresi)

2

En bereketli anlardır bir developer için. Sigara + Kahve + İnternet! Alır kahvesini, şöyle kısa bir haber okuma, Yılmaz Özdil veya Ayşe Arman okuma, 9gag.com gibi sitelerde ufak bir tebessüm ve mail kutusunun açılması.

3. 10.30 – 11.00 (Müşteri’yi Anlama Evresi)

He's your man if you want the job done well!

Developer’ın berbat iş saatlerinin başladığı evredir. Müşteriden gelen maili görür, bug’ları anlamaya çalışır. ‘Ulan onun neresi hatalı!‘ der içinden. Ama müşteridir o, parayı verir, isterde ister! Saat 10.30, mailler okunur, yapılacaklar anlaşılmaya çalışılır ve işe koyulunur.

4. 11-00 – 11.30 (Toplantı Evresi) 

?????????????????????????????????????

Proje Yöneticisi veya patron ile yapılan gereksiz toplantılar! Bir Developer’ın uyumak için kullandığı yegane odalardandır. ‘Bugün elimizde ne iş var?, Proje ne zaman biter sizce arkadaşlar?’ gibi anlamsız soruların dakikalarca tartışıldığı odada developer olmak çok can sıkıcıdır. Çünkü, yığınla iş var ama sen beni bu odada tutuyorsun. Sonra vay efendim proje neden yetişmedi.

5. 11-30 – 12.30 (Kodlama Evresi)

5

Nihayet Kodlama Evresi! Bunca saattir boş işlerle uğraşan developer kodlamaya başlamıştır. O kadar hızlı kodlar ki, klavyeden kıvılcım çıkartır. Geçen her saniye developer’ın aleyhinedir çünkü.

6. 12.30 – 12.35 (Öğle Yemeği)

6

Bir Developer’ın öğle yemeği saati. 5 dk’ye sıkıştırdı sıkıştırdı. Yoksa tüm gün aç kalır.

7. 12-35 – 18.00 (Do not Disturb Evresi)

7

En güzel evredir. Developer’ın hayattan soyutlanmasıdır. Kulaklığını takıp Nirvana’ya ulaşması evresidir. Sadece müşteriyi ve isteklerini düşündüğü evredir. Lütfen arkadan sessizce yaklaşmayınız, aksi takdirde sizi  öldürse iyi halden fazla yatmaz içeride.

8. 18.00 – 18.15 (Kahve Evresi)

8

Diğer insanların mesai bitim, ama developer’ların ara verme saatidir. Herkes evine, developer kahve içmeye! Bu 15 dk’lik zaman diliminde kendinle yalnız kalır, düşünür, hayal kurar, hayatı sorgular. En sorgulayıcı evredir.

9. 18.15 – ∞ (Ne zaman Sonlanacağı belli olmayan Evre)

9

En tehlikeli evredir, çünkü sonu belli değildir. Developer yazarda yazar, ama ne zamana kadar. Mesai kavramı yoktur developer’ın. Onun için bu normal bir şeydir. Böyle olması gereklidir. O geç değil, diğer insanlar aslında erken çıkıyordur.

10 . ? (Uyku Evresi)

10

İnanın bana, bir developer’ın ne zaman uyuduğu belli değildir. Kimi zaman akşam üzeri 8, kimi zaman sabaha karşı 5. Developer olmayan anlayamaz.