Geliştiricilerin ve geleceğin geliştiricilerini yakından ilgilendiren bu yazım da sıkça aranan,bolca içeriğin bulunduğu mobil uygulamada geliştirmekte sık dillerden bahsedecdeğim.
Daha doğrusu mobil uygulama geliştirmeye yeni başlayacak yada başlamış kişileri kapsıyor bu yazım. Zaten bu konuda ustalaşmış kişiler belli bir dil üzerinden gidiyorlardır düşüncesiyle yola çıktım. Bildiğimiz gibi mobil programlamanın önemi her geçen gün artıyor. Play  Market’te Apple Store’da bulunan uygulamalardan geliştiriciler kazanmak istiyor. Ayağını sağlam batanlar da kesinlikle kazanıyor. Mobil programlar geliştirmek istiyorum, aklımda çok büyük proje var tutar fakat nasıl geliştireceğim bilmiyorum diyorsanız.İlk olarak  C, C++, Objective C, JAVA,HTML5 dillerinden en azından birisine hakim olmanız gerekiyor. Bu dillerden kısaca bahsedersek;

C :Dünyanın gelmiş geçmiş en çok kullanılan programlama dillerinden olan C, 30 yıldan fazla bir geçmişe sahip. Bugüne kadar geliştirilmiş birçok işletim sistemi ve gömülü uygulamalar C dili ile geliştirilmiştir. C dilini öğrenmenin en büyük avantajlarından biri, C++ ve Java gibi C benzeri dillere daha sonradan kolayca geçiş yapabilmektir. İlk başta dilin sentaksı zor gibi gelse de zamanla kodlama yapıldıkça alışılmaktadır. C bilen birisi, nesne tabanlı programlama mantığını kavradıktan sonra diğer dillerde de programlama yapabilmektedir.

C++ : Low-levelling (düşük seviye) programlama dilleri arasında en popüler olanıdır. C’nin nesne tabanlı versiyonu olarak da adlandırabileceğimiz C++ da yine birçok işletim sistemi ve gömülü uygulamalarda kullanılmaktadır. Nesne tabanlı programlamanın verdiği birçok kolaylığı beraberinde getiren C++ ile geliştirilen uygulamalar, gerekli optimizasyonun yapılması ile birlikte oldukça hızlı bir şekilde çalışmaktadır.

Objective C :  iPhone ve iPad cihazları için uygulama geliştirmek istiyorsanız Objective-C sizin için en uygun çözüm olacaktır. C programlama diline benzer bir yapıda olan bu dil ile istediğiniz iOS uygulamalarını geliştirebilirsiniz. Öğrenmesi oldukça kolay olan Objective-C de tıpkı C++ ile nesne tabanlı bir programlama dilidir.
JAVA :Bir kere yaz, her yerde çalıştır mantığına sahip olan Java, kimi programcı tarafından “taşınabilir programlama dili” olarak da adlandırılmaktadır. Bir başka deyişle, platform bağımsız olan Java ile yazılan kodlar, gerekli ortamın sağlanması halinde Linux, Windows, Mac OS, iOS, Android vb. işletim sistemlerinde fazla bir değişiklik yapmaya gerek kalmaksızın çalışabilmektedir. Mobil dünyanın bugüne kadar en çok kullanılan programlama dili Java idi. Ancak akıllı telefonların gelişmesi, Android ve iOS işletim sistemli cihazların pazardaki payının artmasıyla birlikte Java’nın gücü de bir nebze de olsa azaldı. Fakat tüm bu gelişmelere rağmen Java hala en çok kullanılan mobil programlama dilleri arasında yer almaktadır.
HTML 5 : Bir programlama dilinden ziyade bir işaretleme dili olarak tanımlanan HTML5 ile de web uygulamaları geliştirmek mümkündür. Diğer dillere göre öğrenmesi nispeten daha kolay olan HTML5 ile geliştirilen web uygulamaları, bugünkü mobil teknolojilerin gelişmesiyle birlikte artık mobil cihazlarla da entegre bir şekilde çalışabilmektedir. Dolayısıyla HTML5 ile sadece web uygulamaları değil, aynı zamanda mobil uygulamalar da geliştirmek mümkün kılınmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, ekstra uygulamalar ile HTML5 ile yazılan uygulamaların, iOS ve Android yerel uygulamaları haline getirilmediği sürece uygulama marketlerine yüklemenin mümkün olmadığıdır. HTML5 için de “bir kere yaz her yerde çalıştır” mantığına sahiptir diyebiliriz.