Programcı,Yazılımcı,uygulama geliştiricisi kısaca ünvanınız ne olursa olsun eğer kariyer olarak programlamayı tercih ettiyseniz kolay bir kariyer olmadığını hatırlatalım.

 

Her yıl birçok insan ülkedeki en iyi bilgisayar bilimleri programlarından mezun olduğu için, en rekabetçi kariyerlerden biridir. Aynı zamanda, bir yazılım kariyeri heyecan vericidir. Teknolojinin ilerlemesi ile her gün sektörde birçok yenilik ortaya çıkmakta ve programlama, onu sevenler için tutkulu bir iş haline gelmektedir.

Bu liste herhangi bir yeni programcıya  baş ağrısı ve enerji kaybına neden olabilir. Programlama kariyeriniz ilerledikçe bahsedeceğiniz bir liste de olabilir. Bu noktalardan bazıları şu anda sizin için uygun olmasa bile, bir gün bu bilgilerin ne kadar değerli olduğunu göreceksiniz.

Bir programcı olarak;

Yolunuz hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekiyor.


Programlamak için Dereceye İhtiyacınız Yok, Ancak Bilgiye İhtiyacınız Var

Bilgisayar mühendisliği veya yazılım mühendisliği lisans derecesi mezun olmayan birçok programcı ile çalıştım. Programlama, dereceye bağlı olmayan birkaç kariyerden biridir. Ancak programlama, bilginin önemliği olduğu yoğun bir kariyerdir. Programlama kariyerine başlayacaksanız, Fonksiyonel kod yazmanın yanı sıra, temel kavramları tam olarak anlayarak, teknik becerileriniz için sağlam bir temel oluşturmak, teknik argümanları öğrenmenizi ve iş arkadaşlarınızla iletişim kurmanızı sağlayacaktır.


Programlama Yaratıcılığı Problem Çözme Becerilerinin Üstüne Çıkarıyor

Çoğu insan programlamanın tamamen analitik ve problem çözme becerileri ile ilgili olduğu fikrine sahiptir. Bu kısmen doğrudur. Programlama ayrıca çok fazla yaratıcılık içerir. Genellikle, belirli bir kod parçasını yazmanın birçok yolu vardır. Yaratıcılık, en basit ve etkili bir şekilde kodlamanın yollarını tasarladığınızda ortaya çıkar.


Öğrenilecek Her Şeyi Öğrenemezsiniz. İşin hilesi: Birkaç Şeyi Çok İyi Öğrenmektir

Bu alanda yüzlerce programlama dili var. Belirli kariyer yollarının önünü açan programlama alanları vardır: web geliştirici, frontend, backend geliştirici, yazılım mühendisi, veritabanı geliştirici, vb. Ne tür bir geliştirici olmak istediğinize karar verin, ardından belirli bir pozisyon için gerekli beceri ve tüm teknolojileri öğrenin.Örneğin java backend geliştirici olmaya karar verdiniz,Temel yapıları öğrenin daha sonra bir framework üzerinde uzmanlaşın.


Robot Olmanıza Gerek Yok. Eğer İnsansan Daha İyi

Unutmayın, önce insan, sonra programcısınız. Programlamaya ilk başladığınızda kodunuzda kaybolmak kolaydır. Projemin tüm kilometre taşlarını tamamlayana kadar bilgisayarımdan ayrılmadığım günler var. Ama sen bir insansın; gülmeniz, ağlamanız, stres atmanız ve insanlarla konuşmanız gerekir. İş dışında eğlenceyi ve heyecanı en üst düzeye çıkarmak için hayatınızı yöneterek, programcı olarak çalışmalarınıza daha fazla yaratıcılık getireceksiniz.


Programlama tamamen bilgiyi uygulamakla ilgilidir. Ezberle İlgili Değil

Yeni bilgi alanları yarattığınız ve yarattığınız araştırmaların aksine, programlama tamamen mevcut bilgileri uygulamakla ilgilidir. Kitaplar, araştırma makaleleri, çevrimiçi makaleler ve öğrenme videoları sık kullanacağınız kaynaklar haline gelir. Hiçbir şeyi ezberlemeye gerek yok. Cevabı bulmak için her zaman bir kaynağa ulaşabilirsiniz. Daha fazla projede çalışırken ezber otomatik ve doğal olarak gelir.


Toplam 30 maddelik bir yazı dizisi olacaktır.

Sizde görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

 

Serinin diğer yazılarına ulaşmak için aşağıdaki linkleri takip edebilirsiniz.

Programlama Kariyerine Başlarken Bilinmesi Gerekenler-2