Her gün Imposter Sendromu ile başa çıkabilirsiniz.

Programlama, genelde daha  “akıllı” insanların yöneldiği bir  kariyer olarak görülmektedir. Bir dahi olmadığınızı düşünüp, her gün imposter sendromu yaşayacaksınız. Imposter sendromu iyi bir eğitime sahipsiniz ve mesleki yeterliliğinizde yüksek diyelim fakat kafanızı sürekli meşgul eden birşeyler olma durumudur.Hatta bu mevkiye şans ederi geldiğinizide düşünme halinde bulabilirsiniz kendinizi. Her gün deneyimlediğinizde, bununla başa çıkmanın bir yolunu bulmaya eğilim göstermelisiniz. Benim için her zaman yeni şeyler öğrenmeyi bir motivasyon kaynağı olarak kullandım. Perspektife koymayı ve her gün biraz gelişmekten memnun olmayı öğrendim.

 


Programcı Olmanın Dışında Bir Yaşamınız Olmalıdır. Aksi takdirde, Programlamaya Bağımlı Olursunuz

Evde bir keşiş olduğunuz zamanlar olacaktır. Ancak, mutlu bir programcı olmak için proaktif olarak bilgisayar ekranınızın dışında bir hayat aramak zorundasınız. Genellikle kariyerinizin başarısı tanıştığınız insanlara bağlıdır. Programcı olduğunuzda insanlarla iletişiminiz de çok önemlidir. Programcı olmanın dışında bir kişiliğe sahip olmak, kendinizi kod yazmaya bağımlı olmaktan kaçınmak için gereklidir. Bunu yapmak zorunda kalmadan tutkularınızın tadını çıkarabildiğinizde, en iyi işiniz ortaya çıkacaktır.


Programı Birisiyle Eşlerseniz Programlamayı Daha Hızlı Öğreneceksiniz

Kariyerinizin başlangıcında, dünyaya kapınızı kapatmaya ve bilgisayar bilimi temellerinizi oluşturmak için programlama üzerine bir sürü kitap okumak,araştırma yapmak ilk başta cazip gelebilir.Peki sonra!… Bil bakalım ne oldu? Bir arkadaş bulursanız çok daha hızlı öğrenirsiniz. Onunla bir uygulama geliştirebilirsiniz. Programı birisiyle yazdığınızda o kodunuzu eleştirilecek. Başka birinin görüşü için verimli kod yazmayı öğreneceksiniz. Bir şeyler yapmanın en iyi yolunu bulmak isteyeceksiniz çünkü arkadaşınız da öğreniyor. Programcı olarak çalışırken, birisi her zaman kodunuzu inceler. Asla yalnız programlama yapmıyorsunuz. Buna alışma zamanı deniyor.


Matematik ve Bilimde İyi Olmanıza Gerek Yok

Teknoloji endüstrisinde, bir ömür boyu, sanat eğitiminden sonra programlamanın mantıklı düşünme yönünü bulan her türlü programcısıyla tanışacaksınız. İyi bir programcı olmak için ihtiyacınız olan tek şey kalıcılıktır. Programlama zor bir iştir. Ama bir kez sahip olduktan sonra, herkes basit uygulamar programlamaya başlayabilir. Bir süre bu endüstride çalıştıktan sonra matematik  dersi alan birçok insan var. Sonunda, bu insanlar karmaşık algoritmaları bile anlayabilir

Çok İyi Bir “Öğrenen” Olmalısınız

Bir programcı bir usta öğrenicidir. Bir usta öğrenici olmaya başlamayabilirsiniz. Ama oraya gideceksin. Bazen iş yeriniz sizden altı ay içinde üç programlama dili seçmenizi ister. Teknoloji yeniliğinin durumu budur. Programcılar olarak her gün öğreniyoruz. Öğrenmek nefes almak gibidir. Her gün öğrenmekten rahatsızsanız, buna alışmak zorunda kalacaksınız.

 

Serinin diğer yazılarına ulaşmak için aşağıdaki linkleri takip edebilirsiniz.

Programlama Kariyerine Başlarken Bilinmesi Gerekenler-1