Fimler:

Pirates Of Silicon Valley  Silikon Vadisinin Korsanları

Teknoloji dünyasının iki devinin hikayelerinin anlatıldığı filmi teknoloji meraklılarının severek izleceğinden eminim. İki dünya devi bu şirketlerin nasıl kurulduğu ve ne kadarda ufak boyutta işe başladıkları ve zamanının en büyük şirketlerini nasıl dize getirdikleri sizleri etkileyecek diye düşünüyorum.

Gelelim puanlama ve dil seçiminine. Öncelikle dil seçimi ile başlayalım derim. Türkçe altyazılı izlenmesi son derece keyifli bir film. Puanlamada ise IMDB puanı son derece yeterli bir puan. 

Microsoft & Apple Çekişmesini En İyi Anlatan Film, Başlangıçta Sadece Ahşap Kutulardan İbaret Olan Kişisel Bilgisayarların Nasıl Bu Kadar Yol Aldığını Anlatıyor.. Tavsiye Ederim..

 

 

İnternette Av (The Net)

Angela Bennett (Sandra Bullock) bir bilgisayar uzmanı. Genç ve güzel kadın yıllardır modemsiz ve bilgisayarsız bir yerde bulunmamış. Bilgisayarlar dışındaki tek aktivitesi, annesini görmek olan Bennett birgün İnternet üzerinden konuştuğu arkadaşı Dale Hessman’dan (Ray McKinnon) bir program alıyor. Program bir şifre-çözücü olarak tasarlanmış. O gece, Hessman bir uçak kazasında ölüyor. Angela bu sırada elindeki diskte gizli bilgiler olduğunu keşfediyor. Ancak sanal dünya, Bennett’e acı sürprizler hazırlamış durumda.

Yorumlar iyi ama izlemedim.

 

Öldür.com (Untraceable)

FBI Özel Ajanı Jennifer Marsh (Diane Lane), bekar anne olarak özel hayatıyla işi arasındaki dengeyi sağlamak için çok sıkı çalışmaktadır. Çok farklı ve ilginç bir görevi vardır. Her gece çalışma arkadaşı Griffin Dowd (Colin Hanks) ile birlikte FBI’ın Portland’daki bürosundan internete girerek kredi kartı dolandırıcılarının, manyakların, pedofillerin ve diğer cinsel sapıkların izini sürer. Suç işlemek amacıyla faaliyete başlayan yeni bir web sitesiyle ilgili ilk duyumu alan iki ortak, killwithme.com adresindeki sitenin nereden yayın yaptığını ve yayını yapan kişi ya da kişileri belirlemek için siteyi izleme altına alırlar.

Konu farklı izlenilebilir.

 

Sosyal Ağ (The Social Network)

The Social Network,Facebook ’un kurucusu Mark Zuckerberg’in hayat hikayesini ve ünlü sosyal paylaşım sitesinin kurulma aşamalarını anlatıyor.

   Ben beğenmiştim izleyin tavsiye ederim.


Jobs

Steve Jobs üniversite öğrenimini yarıda bırakıp kendisini evlatlık edinen ailesinin yanına, Kalifornia’ya geri döner. Bu hamle sadece kendisinin değil, teknoloji dünyasının da talihine yön verecek önemli bir adımı doğurur. Jobs, ailenin garajında arkadaşı Steve Wozniak ile birlikte yürüttüğü çalışmalarla o dönemki adı Apple Computer olan teknoloji devini kurduğunda artık hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Başrolünde Ashton Kutcher’ın yer aldığı film, Apple’ın kurucusu olan ve 2011 yılında kanser nedeniyle hayatını kaybeden teknoloji ve endüstri dahisi Steve Jobs’un gençlik yıllarından başlayan hayat hikayesine odaklanıyor. Filmde Jobs’un özel hayatından kesitler, kendini motive ediş şekli, onu yönlendiren kişiler anlatılırken özellikle Jobs’un gençlik yıllarına odaklanılıyor. Jobs’un ilk başarılarını izleyeceğimiz filmde aynı zamanda düşüşlerini ve tekrar ayağa kalkışlarını izleyerek bu önemli mucidin mücadelesine tanık olacağız.

Jobs abimiz için  izlemiştim güzel izleyin tavsiye ederim.

 

Diziler:

Silicon Valley

1980′lerin sonunda Silikon Vadisi’nde çalışan bir bilgisayar programcısının yaşadıklarını konu edinecek dizinin merkezinde; içine kapalı, asosyal bilgisayar programcısı Richard ve onun beş arkadaşının öyküsü yer alacak. Kara mizah türünde olacak yapımda, teknoloji dünyasındaki insanların başarıya ulaşabilmek için geçtiği yolları bir bir göreceğiz!

Teknolojiyle ilgisi olmayan arkadaşlar esprileri anlamakta zorlanabilir.Yazılım dünyasını eğlenceli bir şekilde anlatmışlar. Herhangi bir programlama dili öğrenmeye başlamayı düşünüyosanız gaza gelmeniz için birebirdir tavsiyemdir.

The IT Crowd

The IT Crowd her sezonu altı bölümden oluşan ve izledikten sonra tadı damağınızda kalacak, gerçekten güzel bir komedi dizisi.Bir şirketin Bilgi İşlem departmanında çalışan Roy , Moss ve Jen’in başından geçen olaylar anlatılmakta. Şirketin unutulmaya yüz tutmuş, sadece işleri düştüğünde insanların uğradığı bir departmanı olan Bilgi İşlem’de çalışan Roy ve Moss bilgisayar delisi iki arkadaştır.Günlerini, şirket çalışanlarına bilgisayar ile ilgili teknik destek sağlayarak geçirirler. Bu karakterlerden Roy, tamamen iyi niyetli bir o kadar temiz kalpli bir kişiliğe sahiptir. Moss’a göre biraz atak gözekebilir zaman zaman. Moss ise dış görünüşünden de anlaşılacağı gibi asosyal bir tiptir. Faklı saç stiliyle kendine has cins bir havası vardır. Grubun bayan elemanı olan Jen ise kendi kariyerinde çıtayı daha yükseye taşımayı düşünürken birden kendini iş başvurusu yaptığı şirketin Bilgi İşlem departmanında buluverir. Bilgisayar konusundaki bilgisi sadece bilgisayarı açıp-kapatmak, mouse kullanmak, ve internete sörf yapmaktan öteye gitmeyen, bazen agresif bazen tatlı dilli olabilen bir kızdır. İlk başlarda Roy ve Moss onu yadırgamasına rağmen kısa süre içinde iyi arkadaş olurlar. Dizi tamamen bu üç karakterin üzerine kurulmuş olaylardan kurgulanmakta. Bu arada bu üçlünün dışında kalan ama oldukça dikkat çeken Denholm’u da unutmamak lazım. Kendisi, ne zaman ne yapacağı belli olmayan, deli dolu şirket müdürüdür.

Tavsiye olunur.

Halt & Catch Fire
1980li yılların bilgisayar patlamasının yaşandığı dönemde geçiyor ve icatları doğrudan o dönemin dev şirketleriyle karşı karşıya kalan dahi ve önsezili bir mühendisin gözünden anlatılıyor. Şirketlerin profesyonel ve kişisel ortaklıkları açgözlülük ve egoyla zorlu bir duruma gelirken, Teksasta bulunan Silikon Vadisinin değişen kültürünü de gösteriyor.

Person Of Interest

Kendi yöntemleriyle suçları işlenmeden önce önlemeye çalışan iki kişilik bir ekibin hikayesini anlatıyor…
Reese, öldüğü sanılan eski bir CIA ajanı ve hayattan hiçbir beklentisi kalmamış bir evsiz..Finch ise yazılım uzmanı bir milyarder ve Reese’e yaşamak için yeni bir amaç sunuyor. Finch devletin gözetleme sistemlerini kullanarak suça teşebbüs edebilecek insanları buluyor, Reese de bunu önlemesi için onun sokaklardaki adamı oluyor…

Silicon valley gibi çok programlama olayı dönmüyor ama aksiyonda durmuyor.Hem yazılım hem aksiyon dolu dizi arayanlar için tavsiye ederim.