Hazır Üniversite sonu gelirken böyle bir yazının faydalı olabileceğini düşündüm.Bu yazıyı yazma sebeplerimden bir tanesi de  2 haftaya kadar mezunlar arasına katılacak olmamdır.Biraz kelin ilacı olsa başına sürer gibi olacak ama bu yazacaklarımın tersini düşünen olacağını sanmıyorum.Neyse fazla uzatmadan sadede gelelim.

Özenle Yazılmış Bir CV’ niz Olmalı

İş başvurusunda bulunacağınız firmalar çok büyük ihtimalle sizden CV isteyeceklerdir. Bu nedenle henüz okulu bitirmeden önce bir taslak CV’ nizin olması bence çok önemlidir. Durumunuzda değişiklik oldukça yapmanız gereken tek şey CV’ nizi düzenlemektir. CV’ niz kesinlikle baştan savma olmamalı, belirli bir düzende yazılmış olmalıdır. Sadece görünüm olarak bile ön plana çıkabilmelidir.

 

Okul Dönemindeki Staja Okul Hayatınızın En Önemli Öğesi Olarak Bakmak

Staj dönemi genelde öğrenciler için sıkıcı buldukları ve yaz tatillerini ya da vakitlerini çalan bir dönem olarak görülür. Bu kanı son derece yanlıştır. Henüz stajını yapmamış olan öğrencilere aktarabileceğim en önemli mesaj stajın iş hayatına giden bir köprü olabileceğidir. İyi bir işyerinde geçirilen nitelikli bir staj, bulunmaz bir fırsattır. Staj döneminde kendini gösterebilen bir birey diğerlerine nazaran 1-0 öne geçmiş denilebilir. Yapacağınız nitelikli staj dönemi CV’ nizi oldukça değerli hale getirebilir. Eğer stajın ne kadar önemli olduğu anlaşılabilseydi, eminim ki bir çok öğrenci okul hayatının daha fazla kısmını stajda geçirmek isterdi.

Fırsatları Kaçırmamak ve Sabırlı Olmak

İş bulmak zaman alabilir. Başta bunun bilincinde olunmalı ve bu konuda aileden mutlaka destek alınmalıdır. İş arama döneminde çeşitli fırsatlar yakalayabilirsiniz. Bu fırsatları düşük ücret yüzünden değerlendirmemek pek akıllıca olmayabilir. Düşük ücretle dahi olsa bir süre iş aradığınız alanda kazanacağınız bir yıllık tecrübe bile sizin için bir sıçrama tahtası görevi görebilir. Çünkü iş arayanların en çok karşılaştığı durumlardan biri iş tecrübelerinin olmaması ve eleman arayanların ise genelde 1-7 yıl gibi tecrübeli personel arayışında olmasıdır.

Kolay İş Bulmak İçin Yabancı Bir Dili Gerçekten Öğrenin

yabancı dil bilmek

 

Vaktinizin bir kısmını düzenli olarak yabancı dil öğrenimine ayırmanız gerektiğini hatırdan çıkarmayın.Bu çalışmaya iş hayatına atılmasanız bile yüksek lisans yapmak için ihtiyacınız olacaktır.yds ve toefl de işinize yarayacak ve iş verenin gözünde diğer iş arayanlara göre 1-0 öne geçeceksiniz.

 

Gündemi Takip Etmek, Güncel Kalmak, Hayatın İçinde Bulunmak

İnsan ne iş yaparsa yapsın mutlaka okumalı. Özellikle sektörünüzle ilgili süreli yayınları takip etmelisiniz. Davet edildiğiniz sosyal organizasyonları kaçırmamalısınız. Bu saydığım tüm unsurlar size farklı fırsat kapıları aralayabilir.  Gönüllülük esası ile çalışılan faaliyetlere katılabilirsiniz. Bu size hem yeni insanlarla tanışma hem de kendinizi tanıtma imkanı sağlayacaktır.