googlefiber-1280x719

 

 

Google’un sunduğu üst seviye hızlara sahip fiber internet hizmeti sayesinde fiber hızının ulaşmadığı ev iş yerleri kalmayacak.

Bilindiği üzere Google’ın Amerika Birleşik Devletleri’nde belirli bölgeler üzerinde bu konuya yönelik çalışmalar yaptığı biliniyor. Son günlerde ortaya çıkan bu bilginin kanıtı FFC üzerinden geldi.

Raporlara göre Google’ın FFC’ye yaptığı başvuruda 5.8 GHz,24.2 GHz frekansi ve 71-76 GHz ile 81-86 GHz dalga boyları üzerinden kablosuz şekilde fiber internet üzerinde çalıştığı görülüyor.

Günümüz bağlantı protokollerinde frekans bazı yükseldikçe bağlantı hızıda bir hayli yükseliyor. Yalnız bunun birde dezavantajı var. Yani 2.4 GHz’den hızlı olan 5 GHz Wi-Fi bağlantısı daha kısa bir mesafeye sahip. Milimetrik dalga boyutlarina ulaşan saniyede 1 Gigabit bağlantı hızına ulaşırken bağlantının da sağlıklı olmasi için mesafenin çok yakın tutulması gerekiyor. Şayet bu sinyallerinde duvari kolay kolay aşamadığı biliniyor.

Google’ın bu proje ile neleri hayata geçireceği ya da neler yapacağı tam bilinmesede tüm düşünceler Google’ın kendi özel kablosuz ağını yapacağıda düşünülüyor.