Sizlerin de uzun süren toplantı veya konuşmalarda not almakta zorluk çektiğiniz zamanlar oluyor mu? Evet dediğinizi duyar gibiyiz. 🙂 Öyleyse bu mobil uygulama tam size göre.

Uzun süren toplantı veya konuşmalarda not almakta zorluk çekebilirsiniz.Sizin için bu sorunu ortadan kaldıran bir uygulama geliştirilmiş.

Otter.ai adlı uygulama, konuşulanları anlık olarak dinliyor ve yazıya dönüştürüyor. Böylelikle hem toplantıyı dinleyebiliyor hem de tüm konuşmaları harfiyen kayıt altına almış oluyorsunuz. Hem iOS hem de Android uygulamaları bulunan ve şimdilik sadece İngilizce olarak kullanılabilen Otter.ai’ı kullanmak için sadece bir üyelik oluşturmanız yeterli.Umarız Türkçe desteği de en kısa zamanda gelir.

 

Havalimanlarında Teknolojik Koronavirüs Önlemleri Uygulanıyor

Havalimanı işletmeleri Koronavirüs küresel salgını sonrası seyahat deneyimini tasarlarken birçok teknolojik yöntem üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyor. Konuyla ilgili bir çalışma da Hamad Uluslararası Havalimanı’ndan geldi.

Havalimanı görevlileri, yolcuların ateşini ölçmek için akıllı kasklar kullanıyor. Nedir Akıllı Kask? Güvenli ve temassız sıcaklık ölçümü sağlayan giyilebilir bir kasktır. Kızılötesi termal görüntüleme, yapay zeka (AI) gibi teknolojileri kullanır ve artırılmış gerçeklik (AR) ekranına sahiptir.

 

Bununla birlikte havalimanı işletmesi virüs ve bakterilerden kurtulmak için UV ışınları yayan otonom araçlarla hijyeni ön planda tutuyor. Bagajları dezenfekte etmek için UV ışın tünelini de kullanan havalimanında birçok farklı önlem de alınmış durumda.

Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sanal Lezzet

Geçtiğimiz günlerde Meiji Üniversitesi tarafından paylaşılan bir araştırmada, dilimizle temas ettiğimizde sanal olarak farklı tatları algılayabileceğimiz bir cihazdan bahsediliyor. Dilin elektriksel uyarılması yoluyla çalışan cihaz beş farklı tat türünü farklı yoğunluk seviyelerinde üretebiliyor.

 

 

Cihaz, üzerinde yer alan beş jel sayesinde kişiye acı, tatlı, ekşi, tuzlu ve Japonlar tarafından hoş ve tuzlu anlamına gelen umami gibi lezzetleri sunabiliyor. Küçük ve zararsız boyutlarda elektrik sinyalleri kullanılarak kişinin beş tat duyusunun uyarılması sağlanan sistemde bazı aromaları artırıp azaltarak farklı tatlar da oluşturulabiliyor.

Kendini Dezenfekte Edebilen Elektrik Maske

Koronavirüs salgınının başlangıcından itibaren koruyucu yüz maskelerine olan talep de bir hayli arttı. Kontrollü normalleşme sürecinde de sosyal mesafeyle birlikte birçok alanda maske kullanımı zorunlu hale geldi.

Bir grup aratırmacıdan oluşan ekip, geliştirdiği maske türüyle bu konuya yani bir soluk getirmişe benziyor. Geliştirilen elektrikli maske, düşük seviyedeki elektrik sinyalleri sayesinde üzerine tutunan virüsleri devre dışı bırakabiliyor. Bu sayede maskeyi kullanan kişinin hasta olma riski azalıyor.

İçerisinde küçük bir pil bulunan ve enerjisini buradan sağlayan sistem henüz sağlık otoriteleri tarafından onay almış olmasa da yakın gelecekte hayatımıza girebilir.

 

Yeni Nesil Braille Alfabesi

Bildiğiniz üzere Braille alfabesi yaklaşık 200 yıldır görme engelli kişilere yardımcı oluyor. Almanya’dan gelen bir araştırma Braille alfabesinin 21. yüzyıl versiyonu olacak cinsten.

Çevreye temas etmemenin çok önemli olduğu bu günlerde araştırmacılar görme engellilerin bir yere dokunmadan metinleri okuyabilmelerini sağlayan çözümü geliştirdiler. Kişilerin  temas etmeden Braille alfabesini okumasını sağlamak için ultrasonik dalgaları modüle ederek havada algılanabilir dokunsal dalgalar yaratan sistem özellikle ATM gibi birçok noktada kullanılabilir.

Yeni Patent Çalışması!

Portföyünde 57 patent bulunan Withings firması, geçtiğimiz yıllarda Nokia tarafından satın alınmıştı. Withings şimdi ise, kullanıcının hangi aktiviteyi yaptığını ölçen yeni patenti  ile karşımıza çıkıyor.

Taşınabilir bir cihaz sayesinde kullanıcının hangi aktiviteyi yaptığını anlayabilen sistem, aktiviteyle ilgili istatistik ve tavsiyeleri kullanıcılara sunabiliyor.

 

Patentin detayları

 

EV360 Motowheel

Duke Üniversitesi öğrencileri bir bilim kurgu filminden görüntüyü andıran sürücülü tekerlek prototipi geliştirmiş.Modelin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.Monowheel, dikkat çeken bir dizi farklı fiziksel yapı ve sistemden oluşmakta. Son yükledikleri test videosuna aşağıda paylaştım.Göz atabilirsiniz.

 

 

BONUS

EV360 Motowheel prototipinin manuel vitesli ve elektrik-benzin gibi bir yakıta ihtiyacı duyulmayan versiyonu bizde de mevcut 🙂