lenovo-blackberry

 

 

Lenovo’yu genel olarak PC markası olarak biliyoruz. Aslında Lenovo dünyanın en büyük 5 akıllı telefon üreticilerinden biri. Ve Motorola ile batı’ya çıkarma yapmış durumda. Ama bu çıkarma konusunda rakipleri karşısında daha fazla güçlenmek isteyen Lenovo gözünü Kanadalı telefon üreticisi BlackBerry’e dikmiş durumda.

Şirket 2013’ün Ocak ayında Lenovo CFO’su (Chief Financial Officer) Wong Wai Ming, BlackBerry’i yani o zamanlar (RIM) şirketini satın almanın çok iyi bir fırsat olacağını söylemişti. Hemen ardından Kanada hükümetinin Ulusal Güvenlik kaygıları nedeniyle BlackBerry ve Çinli Firma Lenovo arasındaki anlaşmayı iptal ettiğini açıklamışlardı.

İlginç bir gelişme ile Lenovo’nun bu hafta içinde BlackBerry için tekrarda atağa kalkmış durumda. Bu yapılan atak ile ilgiliki kaynak Bezinga sitesinden gelmiş durumda.

Lenovo BlackBerry için bir teklif sunmuş olsa bile çok yakın bir tarihte kamu tarafından bir duyuru yapılacaktır. Kaynakta belirtilenlere göre Lenovo BlackBerry’e hisse başı 15.00 dolar teklif edecek. Ama anlaşmayı biraz daha cazip yapmak için 18.00 dolara kadar arttıracağı bekleniyor.

Lenovo’nun operatör ve distrübitörleri es geçerek direkt olarak Xiaomi gibi online ortam aracı ile akıllı telefonlarını çıkarma gibi planları bulunuyor. Eğer Lenovo gerçekten bu düşüncelerini gerçekleştirebilirse Motorola ile çok büyük işler yapacağı düşünülüyor. İlerleyen zamanlarda Lenovo ve BlackBerry tarafından resmi açıklamanın yapılması bekleniyor. Bizde bekleyip takipte olacağız.