Dün sabah Türk lirasına geçiş yapan Steam, aniden bir çöküş yaşadı. Kısa sürede düzeldi ve ardından oyunların fiyatları Tl olarak göründü. Bir çok oyun için dolar 1.5 TL üzerinden hesaplanarak fiyatı belirlendi. Ama geriye kalan özellikle bir kaç oyun 2 TL bazıları ise 3 TL üzerinden hesaplanarak oyunculara sunuldu. Steam cüzdanında ki paralar ise güncel kurdan çevrildi.

Bizleri ve oyuncuları düşündüren bu olayı kendimce şöyle yorumlarım. Genel olarak ele aldığımız da Ubisoft‘un oyunlarının bu şekilde hesaplandığını görüyoruz. Bunu sebebi ise  Ubisoft‘un oyunları muhtemelen Euro üzerinden hesaplanmış olmasıdır. Başka şekilde fiyatların bu kadar yüksek olmasının başka bir sebebi olacağını sanmıyorum. En kısa zamanda düzelecek diye umuyoruz.

Steam kullanıcılarına ödeme sisteminde de çok büyük kolaylıklar sağladığını görüyoruz. Mobil ödeme sistemi gelmiş ama nedense sadece Turkcell var. Diğer hatlar yok. PayPal da yok ama havale ile artık oyun alabiliyoruz fakat oda 1 ila 5 iş günü sürüyor. Haftasonu ve tatiller gibi sıkıntıları mevcut. Havale ile oyun alabileceğimiz bankalar ise Akbank, Bank Asya, Finans Bank, Garanti, Deniz Bank, Halkbank, Yapıkredi, İş Bankası ve PTT.

Böylece artık çoğu orijinal oyuna cüzi fiyatlarla ulaşılabilecek ve oyunların pahalılığından şikayet edilmeyecek.